Фейсбук С бързи темпове напредва работата по строителството на 14-метровият тръстиков кораб

...
Фейсбук
С бързи темпове напредва работата по строителството на 14-метровият тръстиков кораб
Коментари Харесай

Индианският тръстиков кораб край Варна потегля до месец за епичната експедиция

 Фейсбук С бързи темпове напредва работата по строителството на 14-метровият тръстиков транспортен съд в Белослав, с който ще бъде осъществена интернационалната морска експедиция " Абора IV “. Това заяви за Varna24.bg  Теодор Роков, организатор от Регионалния исторически музей във Варна и единствен български представител в екипа, който ще реализира експедицията.

" Почти е приключен корпусът на кораба от тръстика, 15 курсанти и студенти от Морско учебно заведение помогнаха за сглобяването на целия корпус, който се състои от три обособени елементи. Повече от половината работа е приключена, строят се дървените надстройки, две кабинки, остава най-сложната част, да се вдигне мачтата с платното. Въпреки съвсем всекидневните превалявания, работата върви в период. 

Материалът, с който се прави корабът е тръстика, пренесена с три контейнера от Боливия, от горите при езерото Чичикака. Защото европейската тръстика и средиземноморската нямат тези качества като южноамериканската. Нашата тръстика тук в Белослав е куха като тръбички и няма тази дарба да плава сходно на корк. В Южна Америка, освен това езеро, живеят хората, които съблюдават традицията на разработване на сходни плавателни съдове. На други места има племена или общности, които могат да вършат сходни лодки, само че в по-малък размер. 

Това ще бъде четвъртото корабоплаване с сходен кораб, третото е било през Атлантическия океан до Азорските острови. Това е най-хубавият отзив за издръжливостта на сходен кораб, откакто е издържал през океанските стихии, значи ще издържи през Черно и Средиземно море. Самата структура е колкото елементарна като технология, толкоз и издържлива и сигурна, тъй като най-простите неща имат най-малка възможност да се повредят. 

В България за първи се прави транспортен съд от тръстика. Преди това е имало два сходни опита с модели на антични плавателни кораби, само че единствено с единия е осъществено корабоплаване. На този стадий разчитаме за сигурността и качественото осъществяване на плавателния съд на компетентността на двамата боливийци, които са най-важната част от екипа в процеса на направата. 

Очакваме, в случай че всичко се движи по проект, корабът да бъде пуснат на вода на 15 юли и до края на юли да се направя тествания в езерото и варненския залив, с цел да свикне екипажа с структурата и ръководството й. За начало на огромното корабоплаване сме си дали период края на юли, най-късно началото на август. 

Очакванията са да стигнем до остров Крит, само че на море нещата са непредвидими даже за актуалните плавателните съдове, какво остава за такава примитивна конструкция. Трябва да стигнем до Крит за към месец. Отчитаме обстоятелството, че през август времето и в Черно и в Егейско море се трансформира, започват мощни ветрове и течения в Егейско море, по тази причина не можем да кажем за какъв брой време ще успеем да стигнем.

А по отношение на ограниченията за безопасност на кораба, с цел да се пусне сходно нещо на вода, би трябвало да дава отговор на всички европейски и интернационалните стандарти за сигурност, документи и технология, средства за връзка и сигнализация. В техническо отношение екипажът е подсигурен със избавителни средства и технологии за връзки и уведомяване. 

Целта на експедицията е да се премине с сходна примитивна конструкция от Варна до някой от центровете на античните цивилизации в Егейско море, за момента единствено аз съм българин в екипажа. "

Това разяснява за медията ни Теодор Роков, който даде и фотография от строителството на плавателния съд.   

Двамата боливийски индианци, които строят тръстиковия транспортен съд са от племето аймара. 

Както  Varna24.bg  съобщи, варненският археологически музей ще бъде сътрудник в реализацията на интернационалната морска експедиция АБОРА IV. Тя е проведена от немския откривател и експериментатор доктор Доминик Гьорлитц. В основата й стои сведението на Херодот, че египтяни са минали през земите на антична Тракия и Скития и са основали царство Колхида (дн. Грузия). Експедиция АБОРА IV има за съществена цел да изследва морските контакти сред цивилизациите от източното средиземноморие и черноморския басейн през праисторическата ера. Д-р Доминик Гьорлитц досега има осъществени три експедиции. Абора I през 1999 от остров Сардиния през Корсика до устието на р. Елба. Абора II през 2002 година от остров Кипър през Ливан до крайбрежията на Египет. Абора III през 2007 година от крайбрежията на Северна Америка (Ню Йорк) до Азорските острови.

Експедиция АБОРА IV бе планувана да стартира в края на месец май 2019 година от Сочи (Русия) като премине поредно през Варна (България), Истанбул и Троя (Турция), Атина (Гърция), егейските острови Лемнос, Милос, Тера и да завърши в Крит. 

Плаването ще се реализира със съвременна  имитация на древноегипетски транспортен съд от преддинастическата ера (V–IV хиляди прочие Хр.). За първообраз на този транспортен съд са употребявани скални изображения на плавателни съдове, открити в Египет, датирани 3500 година прочие Хр. Корабът ще носи името " Дилмун “ – митичен южен остров, от който древноегипетските фараони са черпели своите благосъстояния. Плавателния съд ще бъде с размери 12 м. дължина, 4 м. широчина, 2 м. височина на борда и ще се задвижва с едно правоъгълно платно. Управлението ще се реализира със система от преносими килове, ситуирани на носа и кърмата. Екипажът ще се състои от 12 индивида. " Дилмун “ ще бъде издигнат в езерото Титикака, Боливия. Това се постанова заради обстоятелството, че през днешния ден в света само южноамериканските индианци пазят обичайните умения за разработване на плавателни съдове от тръстика.

Другата съществена цел на експедиция АБОРА IV има обществен темперамент. Това корабоплаване е отдадено на 50-та годишнина от експедицията с тръстиков транспортен съд РА I на Тур Хейердал. Едновременно с това уредникът на бъдещата експедиция Доминик Гьорлитц си е сложил амбициозната задача да потвърди, че представители на разнообразни страни и култури, някои от които сега са политически и идеологически опълчени, могат да работят дружно и да съжителстват обикновено на едно място. Екипажът на бъдещата експедиция ще е международен. В него има американец, руснак, арменец, турчин, грък, българин, холандец, немец и боливиец. Екипажът се събра за първи път на подготвителен лагер на брега на езерото Гейзелталзе в Германия. От 11 до 17 май предходната година членовете на бъдещата експедиция се образоваха на смален модел на кораба " Дилмун “ в спецификите на неговото ръководство.

За Теодор Роков от варненския археологически музей това ще бъде второ сходно плаване-първото е през 2010 година с интернационалната експедиция ‚Дунавска Одисея “ от Белград до Варна. Партньорството на варненския археологически музей в реализацията на тази бъдеща експедиция е естествено продължение на традицията негови експерти да вземат участие в сходни инициативи. През 1984 – 1985 година проф. Михаил Лазаров е член на екипажа на експедиция " Аргонавтика “ – корабоплаване с яхта от Варна до Грузия и до Егейските острови. През 1988 година Иван Иванов дружно с проф. Лазаров са членове на експедицията " По пътя на спондилуса “- корабоплаване с водолазен транспортен съд от Варна до Атина. Целта и на трите плавания е да се проучат на процедура морските направления, употребявани за търговски контакти сред Балканите и средиземноморския свят през праисторическата и античната ера.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР